wspoluzaleznienie w zwiazku co oznacza i jak sie uwolnic

Współuzależnienie w związku – co oznacza i jak się uwolnić?

Termin ten wcale nie oznacza uzależnienia, które ktoś nabywa przez uzależnienie partnera, jak to jest często mylnie rozumiane. Współuzależnienie w związku to reagowanie w sposób pobłażliwy, jak również usprawiedliwianie patologicznych zachowań partnera. Tym samym tworzy się, choć zazwyczaj nieświadomie, atmosferę sprzyjającą uzależnieniu. Współuzależnienie jest długotrwałe i prowadzi do pogorszenia się stanu osoby, której ono dotyczy. Emocjonalne połączenie z osobą uzależnioną wiąże się z nadmiernym wyczuleniem na nałóg drugiego człowieka i potrzebą permanentnej kontroli oraz brakiem umiejętności odejścia. W tym artykule dowiesz się, jak sobie z tym poradzić.

Stanowczo wyraź sprzeciw wobec nałogu!

Jeśli będziesz tolerować uzależnienie w związku, tym samym dasz sygnał do akceptacji braku odpowiedzialności za życie. Nie możesz wyręczać osoby uzależnionej. Będzie jej zbyt wygodnie, by cokolwiek zmieniać, bo przykładowo dzwonisz do szefa partnera lub partnerki, by podać zmyślony powód dotyczący braku obecności drugiej połówki w pracy. Tak naprawdę jest ona przykładowo na kacu i wiesz, że nie może pojawić się w takim stanie. Co więcej, przez nałóg zapomina odebrać dzieci ze szkoły i zaniedbuje także ciebie. Odpowiedz sobie szczerze na te pytania: kiedy ostatni raz miło, razem spędziliście czas? Kiedy druga osoba z czymś ci pomogła? Zorganizowała jakieś wyjście? Zapewne od dawna twoja codzienność to niekończące się nerwy, bezsilność i smutek. Tak wcale nie musi być!

To jak komuś skutecznie pomóc?

Stanowczo postawić granice. Nie masz obowiązku dźwigać na barkach tego ciężaru. Wyślij na terapie uzależnień i niech pobyt tam i praca nad sobą, będą jedynym warunkiem na to, byś została/został dalej w tej relacji. Współuzależnienie w związku niesie za sobą ogromny stres dla osoby, która przebywa z uzależnionym. Nigdy nie wiesz, jak zachowa się druga osoba, kiedy wpadnie w swoją manię i będzie miała umysł pod wpływem jakichś środków. Na dłuższą metę takie funkcjonowanie wykończy obie osoby. Jedną fizycznie, a drugą psychicznie. Pamiętaj, że jeśli osoba uzależniona nie widzi w sobie problemu (a najczęściej tak właśnie jest), to ty tym bardziej nic nie pomożesz. Bardzo rzadko nałogowiec przyzna się przed tobą i samym sobą, że sobie nie radzi i zaniedbuje rodzinę, pracę, znajomych, itd.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Kiedy wyznać miłość dziewczynie?

Jak się z takiej relacji uwolnić?

Pamiętaj, że druga osoba jest dorosła i nie potrzebuje matkowania. Jeśli nie chce iść na terapie, nie próbuje nawet czegokolwiek zmienić, a jedynie rzuca puste słowa obietnic, to odejdź i pozwól sobie zacząć lepsze życie. Początkowo będzie ci ciężko, ale to jedyna słuszna decyzja. Nie obwiniaj się i absolutnie nie myśl, że odchodzisz w momencie, w którym ktoś najbardziej cię potrzebuje. Jeśli nie chce sobie pomóc, to twoja obecność, czy prośby, nigdy nic nie zmienią. Określ termin, kiedy chcesz wrócić do normalności i uświadom, że jeszcze choćby jedna sytuacja przyłapania partnera na kłamstwie i ulegnięciu uzależnieniu, spowoduje chęć rozwodu. Rób, a nie tylko mów. Nie krzycz, komunikuj swoje oczekiwania, a gdy nie zostaną spełnione, podejmuj odpowiednie kroki. Nie musisz od razu uciekać. Pozwól oswoić się z sytuacją drugiej osobie i tymczasowo zamieszkaj u rodziny lub przyjaciół. Daj do zrozumienia uzależnionemu partnerowi, że twoje granice cierpliwości zostały przekroczone i nie będziesz dłużej tego znosić. Jeśli nic się nie zmieni, urwanie kontaktu i wyprowadzka na stałe jest jedynym dobrym rozwiązaniem. Z czasem sobie za tę decyzję podziękujesz.

Jak Odzyskać Faceta

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak odzyskać faceta i sprawić, by było jak dawniej

POBIERZ E-BOOK

Dlaczego lepiej odejść od osoby uzależnionej?

Przede wszystkim, współuzależnienie w związku skutkuje zatraceniem się i brakiem umiejętności skupienia na samym sobie. Cała uwaga przekierowana jest na osobę z problemem. Życie przepełnione jest ciągłym stresem i notorycznym kontrolowaniem drugiej osoby, którą zaczyna się traktować jak małe dziecko. Osoba współuzależniona w pewnym sensie także traci kontakt z rzeczywistością, ponieważ wkłada pokłady czasu i energii po to, by śledzić poczynania ukochanej osoby. Najczęściej skutkuje to odcięciem się od znajomych, a nawet rodziny, bo wstyd jest przed nią przyznać, co się dzieje w domu. Wiesz, że otoczenie nie zaakceptowałoby tego, więc dlaczego ty to robisz? Poszanowanie własnych granic nie ma nic wspólnego z brakiem wsparcia drugiej osoby, jeśli nieustannie powoduje, że cierpisz. Nie pozwól się oszukiwać i nie bądź rodzicem dla partnera.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Gaslighting - czym jest i jak się przed nim bronić?

Jak poradzić sobie w nowej sytuacji bez osoby uzależnionej?

Rozpoczęcie nowego życia nigdy nie jest proste. Współuzależnienie w związku zawładnęło twoim życiem i chociaż wydawałoby się, że już po wszystkim, to nadal nie czujesz się dobrze? To normalne emocje, pamiętaj, że minął. Nie żałuj decyzji, nie kontaktuj się z partnerem. Zapewne będzie próbował cię odzyskać i znowu wysłuchasz obietnice zmian, ale nie miej złudzeń. Niech towarzyszy ci ulga, a nie poczucie winy. Nie musisz się już niczego obawiać, zasługujesz na kogoś, kto cię wesprze i weźmie odpowiedzialność za własne życie. Pozwól lękowi opuścić twoją codzienność. Zacznij robić to, na co wcześniej nie było czasu. Teraz nie musisz nikogo sprawdzać. Wyjdź do ludzi, poczytaj książkę, zapisz się na zajęcia, medytuj. Nie odbieraj połączeń od osoby, która nie radzi sobie z uzależnieniem, nie pozwól, by pociągnęła cię za sobą na dno. Nowy etap życia jest tuż za rogiem i czeka na ciebie.

Również pozwól sobie pomóc.

Możliwe, że nałóg partnera spowodował u ciebie stany depresyjne. W takim wypadku koniecznie zgłoś się do specjalisty, daj upust kłębiącym się od miesięcy lub lat uczuciom na fotelu u psychologa. Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi, szczerze przedstaw powody odejścia. Wsparcie jest ci teraz niezbędne. Współuzależnienie w związku mogło działać destrukcyjnie na otoczenie. Jeśli inni domownicy byli świadkami nieprzyjemnych sytuacji to przede wszystkim skup się na nich, w szczególności, jeśli to dzieci. One to widzą i w dorosłym życiu zostawi to uszczerbek na ich psychice. Lepiej poradzą sobie z jednym, zdrowym rodzicem niż w atmosferze ciągłego napięcia i problemów zamiatanych pod dywan. Dla siebie i dla nich żyj bez partnera z nałogiem, czy byłby to hazard, czy alkoholizm, narkomania, czy cokolwiek innego. Wszystko to wiąże się z nieumiejętnością panowania nad żądzami, kompulsywnym wydawaniem pieniędzy i kłótniami w domu. Oszczędź sobie nerwów. Czy naprawdę opinia sąsiadów jest ważniejsza od twojego dobra? Odejście oznacza siłę. Stać cię na kogoś, kto będzie respektował twoje zasady i oczekiwania. Możliwe, że właśnie swoim odejściem, najbardziej pomożesz uzależnionemu. Bywa, że wstrząs, jakim jest utrata ukochanej osoby, zwraca osobie uzależnionej zdrowy rozsądek i uczy tym samym życia bez nałogu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Co zrobić żeby dziewczyna oszalała na Twoim punkcie? Kluczowe zasady