Rozpad małżeństwa tło

Rozpad małżeństwa. Czy da się uratować związek?

Rozpad małżeństwa to w wielu domach i dla wielu par temat tabu wśród znajomych, czy nawet rodziny. Niesie za sobą silne i często negatywne emocje, ponieważ większość rozwodów, do których dochodzi, jest z orzeczeniem o winę partnera. Rozpad małżeństwa, nawet jeżeli po czasie przynosi ulgę dla obu stron, kryje za sobą prawdziwe ludzkie dramaty. To trudne, wywołujące łzy historie, które Ci ludzie przeżyli, idąc wspólnie przez życie.

Jednak czy rozpad małżeństwa zawsze musi oznaczać rozwód? Jakie są oznaki rozpadu małżeństwa? Po czym poznać, że małżeństwo się rozpada? Może czasami warto pomyśleć o ratowaniu tego, co łączyło małżonków i odbudowaniu więzi? Czy da się? Czy warto?

W dzisiejszym wpisie postaram się udzielić odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.

Rozpad małżeństwa oznaki

Czy w Twojej głowie coraz częściej pojawia się myśl, że Twoje małżeństwo się rozpada? Czy w Google, kiedy mąż nie patrzy wpisujesz frazę „rozpad małżeństwa oznaki”? Jeśli tak, to musisz zastanowić się nad tym, czy jest to efekt przejściowych trudności, czy też pojawiła się w Twoim małżeństwie jedna z oznak rozpadu małżeństwa. Po czym poznać, że małżeństwo się rozpada?

Do najczęściej wymienianych oznak zalicza się:

  • Coraz częstsze konflikty i wzajemne oskarżanie się,
  • Wzajemna krytyka, pogarda,
  • Mówienie o rozstaniu,
  • Negatywne myślenie o partnerze,
  • Dystans fizyczny, brak zbliżeń seksualnych,

Rozpad małżeństwa przyczyny

Podobno uczymy się przez całe życie. Tymczasem małżeństwa rozpadają się często z błahego powodu – para nie jest odpowiednio wyedukowana. Aktualnie na każdym z etapów, czy to chodzi o samo przygotowanie do związku małżeńskiego, czy już proces rozwodu, czy ostatecznie rozstanie – edukacja i pomoc systemowa są niewystarczające dla par.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Co zrobić, kiedy facet nie chce kontaktu?

Rozpad małżeństwa przyczyny

Przyjmuje się, że w Polsce rozpada się prawie co drugie małżeństwo. Po czym można poznać rozpad małżeństwa, jakie są jego dokładne przyczyny?

1. Niedochowanie wierności

Potocznie – zdrada. Jedna z najczęstszych przyczyn prowadzących do rozpadów małżeństw. I nie ma tutaj znaczenia staż związku. Zdrady potrafią pojawić się na każdym etapie. Dla wielu osób zdrada jest czymś, czego nie są w stanie wybaczyć, z czym nie są w stanie się uporać, przez co małżeństwa często nie są do odratowania.

Ponadto przez niedochowanie wierności piętrzą się w związku kolejne problemy, takie jak brak czasu dla partnera/ki, ponieważ spędza się dużo czasu osobno, bo poświęca się go kochankowi/ce. Również zaprzestanie relacji intymnych z żoną/mężem, ponieważ zaczynają się wybory, między żoną-kochanką/ mężem-kochankiem.

Jak Odzyskać Dziewczynę

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak odzyskać dziewczynę i sprawić, by było jak dawniej.

POBIERZ E-BOOK

2. Sytuacja finansowa

Pieniądze są problemem w każdej relacji. Kwestie finansowe są delikatnym tematem, dlatego stają się łatwym kąskiem i przyczyną konfliktów. Napięcie mogą tworzyć różne sytuacje, począwszy od kwestii: kto więcej zarabia, kto opłaca rachunki, kto utrzymuje dom, kto płaci za zakupy, kto wnosi do wspólnego majątku mniej a kto więcej, kto ma, do czego prawo, a kto nie.

Jeśli chce się znaleźć powód, to zawsze się go znajdzie. Wówczas rozpad małżeństwa gwarantowany, bo długo się tak nie wytrzyma, w takim stresie i walce o pieniądze.

3. Dzieci

Jeżeli mowa o dzieciach, to temat jest bardzo szeroki, ponieważ opcji jest kilka. Pamiętaj jednak, że dzieci nie przyczyniają się w sposób bezpośredni do rozpadu związku małżeńskiego swoich rodziców, ale wokół nich skupia się po prostu wiele kwestii.

Wiele kobiet uważa, że dzieci to nieunikniona konsekwencja zawarcia związku małżeńskiego. Są bardzo zdecydowane na ten krok, czego nie można powiedzieć o panach. Odwlekanie takiej decyzji powoduje dodatkowe napięcia w związku i staje się naprawdę poważnym problemem, który prowadzi do rozstań.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Jak wrócić do ex? Skorzystaj z naszych propozycji

Następną grupą ludzi, jeżeli chodzi o dzieci, są małżonkowie, którzy mają już pociechy, a problemem jest ich wspólna wizja wychowania. Twoja strategia wychowania bardzo mija się ze strategią męża i nie potrafisz sobie z tym poradzić? Ale czy to jest powód do rozwodu? Czy nie da się temu jakoś zaradzić i powalczyć o Wasze wspólne dobro? Waszej całej rodziny.

Dochodzi jeszcze bezpłodność. Niemożność posiadania dziecka to kolejny cios dla rodziców. To jeden z najbardziej stresujących problemów małżeńskich. Pamiętajcie jednak, że to niczyja wina i że nie możecie się obwiniać.

Nawet jeśli Wasze małżeństwo wisi teraz przez to na włosku i ciężko Wam sobie z tym poradzić, to obwinianie siebie nawzajem nic tu nie da. Zawsze możecie adoptować, a to na pewno pomoże w odbudowaniu Waszego związku.

Rozpad małżeństwa. Czy da się uratować związek

4. Przemoc fizyczna i nałogi

Małżeństwo, w którym pojawia się przemoc fizyczna czy jakiś hazard, alkoholizm lub inny nałóg, to zdecydowanie związek toksyczny i patologiczny. Statycznie więcej kobiet tkwi w takich związkach. Jeśli rozpad małżeństwa, to właśnie przez takie uzależnienia, przemoc i wybryki mężczyzn, które niszczą kobiety nie tylko zewnętrznie, ale również wewnętrznie.

5. Nieporozumienia

Do tej kategorii najczęściej należą niezgodność charakterów, odmienne światopoglądy, inne plany na przyszłość, założenia co do rodziny. Czasami tak bywa, że poznajemy kogoś, wydaje się być tym jedynym, za szybko chcemy w coś wejść, a później okazuje się, że prawdziwą twarz drugiej osoby poznajemy po dłuższym czasie i niestety czar pryska.

Jeśli widzisz, że w Waszej relacji dochodzi do stałych konfliktów, których nie jesteście w stanie przezwyciężyć, to prawdopodobnie bez pomocy osób trzecich Waszego małżeństwa się nie da odbudować.

Rozpad małżeństwa po 20 latach

Wydawać by się mogło, że pary, małżeństwa z większym stażem nawet nie myślą o takich decyzjach jak separacja czy rozwód. Takie długoletnie małżeństwa nierzadko mają ponad 20 lat stażu. Najgorsza za sobą – dzieci odchowane, konflikty młodzieńcze zażegnane, kredyty (w większości) spłacone, życie już praktycznie ustabilizowane. Nie ma nic, co mogłyby nas zaskoczyć bardziej, niż to możliwe…

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Rozstanie z kochanką. Jak sobie z tym poradzić? 4 metody

Jak Odzyskać Faceta

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak odzyskać faceta i sprawić, by było jak dawniej

POBIERZ E-BOOK

 

A jednak rozpad małżeństwa po 20 latach to nic dziwnego w dzisiejszych czasach. Niektórych wcale nie przeraża wyprowadzka, szukanie nowego mieszkania, dzielenie majątku, czy nawet samotność na stare lata. Tylko czy na pewno Ty chcesz się na to pisać? Czy to wszystko, co razem przeżyliście, jest tego warte? Czy nie jesteście w stanie tego naprawić, razem, wspólnymi siłami?

Po wielu latach małżeństwo może, ale nie musi zakończyć się rozwodem. Czasami małżonkowie decydują się na przerwę, tak zwaną separację. Wtedy małżonkowie z długoletnim stażem mają po prostu czas na refleksje nad związkiem i podjęcie jakichś kroków. Być może zechcą go odbudować, by uniknąć rozwodu, być może zdecydują się ułożyć życie z kimś innym – na co również nigdy nie jest za późno.

Po przeczytaniu tego artykułu nie musisz już w tajemnicy guglować frazy rozpad małżeństwa oznaki czy dowiadywać się pokątnie jakie są przyczyny rozpadu małżeństwa i czy rozpad małżeństwa po 20 latach jest możliwy. Wszystko zwięźle przedstawiłem tutaj. Teraz tylko musisz przemyśleć, czy uda się Wam wypracować jakieś rozwiązanie, które pozwoli na odbudowę związku. Po ciężkim kryzysie też może być jak dawniej.