niska samoocena objawy i przyczyny

Niska samoocena: objawy i przyczyny

Niska samoocena to brak poczucia własnej wartości i nieustanna potrzeba porównywania się z innymi. Wydaje ci się, że na tle otoczenia wypadasz gorzej? Że nie jesteś wystarczająco dobra/dobry? Że nie spełniasz oczekiwań otoczenia i swoich własnych? Jeśli na te pytania odpowiadasz twierdząco to zły znak. Nie martw się jednak, jest z tej sytuacji wiele wyjść. Zostały one zaprezentowane w poniższym artykule i mają ogromną skuteczność. Możliwe, że wdrożenie ich w życie będzie procesem długotrwałym, ale wcale nie musi tak być. Najważniejsze, żeby wprowadzić je wszystkie do życia i cieszyć się rezultatami.

Skąd się bierze niska samoocena? Kilka uwag o przyczynach.

Niska samoocena może mieć wiele powodów. Głównym jest najczęściej permanentna krytyka w dzieciństwie, porównywanie do rodzeństwa, chłód emocjonalny w rodzinie, ciągłe stawianie wygórowanych wymagań lub też porażka, po której nadal trudno się pozbierać, a nawet doświadczenie przemocy lub jakiejś stresującej sytuacji. Agresja skierowana w twoją stronę mogła doprowadzić do tego, że czujesz się, jakbyś nie zasługiwała/zasługiwał na nic lepszego od życia. Co więcej, zapewne uważasz, że dana osoba mówiła prawdę. Możliwe, że nadal nie rozumiesz, że to toksyczne środowisko nie miało prawa wyżywać się na tobie. To ty masz mieć satysfakcję z własnej egzystencji, nie ktoś z twojej. Bywa też tak, że samorealizacja nie jest spełniona i z tego powodu człowiek ma poczucie niespełnienia i narastającej frustracji, która determinuje zamknięcie się w sobie, nieśmiałość względem innych ludzi, brak podejmowania nowych aktywności oraz wyzwań.

To jak komuś skutecznie pomóc?

Stanowczo postawić granice. Nie masz obowiązku dźwigać na barkach tego ciężaru. Wyślij na terapie uzależnień i niech pobyt tam i praca nad sobą, będą jedynym warunkiem na to, byś została/został dalej w tej relacji. Współuzależnienie w związku niesie za sobą ogromny stres dla osoby, która przebywa z uzależnionym. Nigdy nie wiesz, jak zachowa się druga osoba, kiedy wpadnie w swoją manię i będzie miała umysł pod wpływem jakichś środków. Na dłuższą metę takie funkcjonowanie wykończy obie osoby. Jedną fizycznie, a drugą psychicznie. Pamiętaj, że jeśli osoba uzależniona nie widzi w sobie problemu (a najczęściej tak właśnie jest), to ty tym bardziej nic nie pomożesz. Bardzo rzadko nałogowiec przyzna się przed tobą i samym sobą, że sobie nie radzi i zaniedbuje rodzinę, pracę, znajomych, itd.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Jak poderwać chłopaka? Najlepsze metody

Jak objawia się niska samoocena?

Zamknięcie się na świat i ludzi to pierwszy zauważalny skutek braku pewności siebie. Kolejne objawy to brak wiary we własne umiejętności, nieumiejętność przyjmowania krytycznej oceny, życie w marazmie, lęku, pesymizmie i nieustannym obarczaniu się winą za wszystkie niepowodzenia życiowe. To powoduje zazwyczaj stawianie sobie nierealnych wymagań, by utwierdzić się w przekonaniu o swojej beznadziejności, a to z kolei prowadzi do stanów depresyjnych i perfekcjonizmu. Niska samoocena objawia się również potrzebą dopasowywania się do innych z powodu nietrwałego obrazu własnej osoby.

Jak Odzyskać Faceta

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak odzyskać faceta i sprawić, by było jak dawniej

POBIERZ E-BOOK

Jak zaradzić niskiej samoocenie?

Przede wszystkim uświadom sobie, że to bardzo poważny problem i nie należy go bagatelizować. Zastanów się, które powyższe przyczyny i objawy pasują do twojego życia i ustal nad czym chcesz pracować. Możliwe, że niezbędna okaże się terapie i pomoc specjalisty w osiągnięciu celów. Początkowo spróbuj samodzielnie się z tym uporać i przekonaj się do nowego etapu, już dziś zmień codzienność i nastawienie! Podążaj własnymi drogami i nie zawracaj sobie głowy opiniami innych ludzi. To ty masz się cieszyć ze swoich wyborów, by na starość nie żałować niezrealizowanych planów, tylko dlatego, że nie były zgodne z oczekiwaniami innych. Weź sprawy w swoje ręce.

Pierwsze kroki ku pewności siebie.

Bardzo ważna kwestia – otwórz się na ludzi. Wypisz na kartce wszystko to, co chciałaś/chciałeś zrobić, ale zawsze wymówki i niechęć do ludzi brały górę nad potrzebą samorozwoju. Zapisz się na zajęcia z ludźmi, którzy podzielają twoją pasję. Szukaj inspiracji, nagradzaj się za każdy, nawet najmniejszy, zrealizowany cel. Kup sobie coś ładnego, odpręż się w wannie, podziękuj sobie za to, jakim jesteś człowiekiem. Codziennie się komplementuj. Rozwieś w domu karteczki samoprzylepne z twoimi zaletami, zauważ jaki potencjał w tobie drzemie i za co się lubisz, a co w tobie lubią inni. Otaczaj się miłymi słowami, miej je przed oczami i naprawdę w nie uwierz! Każdy człowiek ma w sobie coś wyjątkowego. Może zauważasz w sobie piękne oczy, cierpliwość, umiejętności rysownicze i empatię, a inni widzą w tobie pomocnego i wyrozumiałego człowieka ze zgrabnymi nogami? Koniecznie zapytaj bliskich, jakie pozytywne cechy w tobie dostrzegają. Nie karć się za porażki, są one nieodłączną częścią życia każdego człowieka. To nic złego, że coś nie wyszło. Nie rób czegoś za wszelką cenę, bo się wykończysz.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Jak być pewnym siebie? Zobacz różnicę

Planuj!

Osoby z niską samooceną powinny wcześniej rozplanować ważne wydarzenia i spotkania, aby niczym nie być zaskoczone, nie speszyć się i nie spanikować. Jeśli czeka cię wystąpienie publiczne albo spotkanie z nowymi znajomymi to nie bój się poinformować, że jest to dla ciebie wyzwanie, nowość i trudne przedsięwzięcie. Poćwicz w domu przemowę, pomyśl nad tematami do rozmów, naucz się ćwiczeń relaksacyjnych i uspokajania oddechu. Mów donośnym głosem, poszukaj zadań na dykcję.

Daj upust ciążącym ci od dawna negatywnym emocjom.

Jeśli już wiesz, co spowodowało niską samoocenę i udało ci się z tym choć częściowo uporać, napisz list. Do samego siebie lub osób, które przyczyniły się do tego stanu rzeczy. Nie dawaj im tych kartek. Gdy już wylejesz na papier cały swój żal, spal listy i pozwól się oczyścić z całej złości. Nikt inny nie wpływa na twoje samopoczucie tak, jak ty sama/sam, nie musisz już spełniać niczyich zachcianek, czy oczekiwań. Nie słuchasz już przytyków w swoim kierunku, nie jesteś niczyim rozczarowaniem, nikt już cię nie atakuje. Zostaw przeszłość za sobą i zacznij jako nowa osoba z poczuciem własnej wartości, doceniająca wszystkie sukcesy i próbująca nowych rzeczy, nawiązująca bez barier nowe znajomości. Oprócz techniki listu, pomoże na pewno szczera rozmowa z bliską osobą. Zadzwoń, spotkaj się, wypłacz. Nie hamuj się. Na pewno spotkasz się ze zrozumieniem i wsparciem, a to jest ci teraz najbardziej potrzebne. Osamotnienie w otwieraniu się i budowaniu przeświadczenia o własnej wartości nie zadziała korzystnie, dlatego trzymaj przy sobie zaufanych ludzi i nie bój się autentycznie reagować i mówić o tym, co ci leży na sercu.

Praktyka czyni mistrza.

Nie zrażaj się. Próbuj nowych zajęć i nowych znajomości, nawet jeśli początki będą trudne. Nie od razu Rzym zbudowano. Może siłownia lub tańce nie są dla ciebie, ale na kursie malarskim znajdziesz ukojenie, może Kasia nie jest osobą, z którą się dogadujesz, ale przy Bartku będziesz czuć się komfortowo i znajdziesz mnóstwo wspólnych tematów. Otacza cię przecież tyle możliwości. Nie zamykaj się i szukaj do skutku. Naucz się słuchać swojego wnętrza. Doceń to, ile dla siebie robisz. Poznaj swoje potrzeby i działania, które cię uszczęśliwiają. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż życie pełne pasji z ludźmi u boku, którzy wspierają i akceptują człowieka takim jakim jest, chcąc by wzrastał i rozwijał się. Jeśli jeszcze takich nie znasz to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich poszukać i to samo tyczy się hobby. Kto wie, może właśnie niedługo odkryjesz w sobie ukryte talenty?

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Żona chce rozwodu: co robić, by być na to gotowym?