Nieodwzajemniona miłość

Nieodwzajemniona miłość. Jak ją zażegnać?

Zakochanie się jest z jednej strony procesem łatwym, natomiast w rzeczywistości bardzo skomplikowanym. Wybór stałego partnera na zawsze wiąże się z podjęciem trudnych decyzji i chodzeniem w życiu na wiele kompromisów. Jeśli taka relacja się udaje, powstaje związek oparty na miłości i obopólnej satysfakcji wchodzących w relację. Czasami jednak dwoje ludzi się mija i dochodzi do rozbieżności w uczuciach między nimi. Jest to miłość jednostronna, inaczej nieodwzajemniona miłość.

Doświadczenie związane z nieodwzajemnionym uczuciem jest trudne i bolesne do przepracowania. W niektórych przypadkach nieszczęśliwe zakochanie się może doprowadzić nawet do ciężkich stanów depresyjnych. Jak poradzić sobie z nieszczęśliwą miłością i zapomnieć o osobie, którą darzymy naszym uczuciem? Czy jest to możliwe?

Nieodwzajemniona miłość i jej rodzaje

Nieodwzajemniona miłość to uczucie i doświadczenie uniwersalne, którego doświadczyć może każdy i niekoniecznie trzeba wiedzieć, jaki typ dokładnie nas dotknął. Ogólnie rzecz biorąc, miłość jednostronna to taka, która nie jest odwzajemniona w takim samym stopniu, w jakim jest dawana. To najprostsze tłumaczenie. Bez zbędnych przykładów. Jednak w psychologii rozwinęło się kilka rodzajów nieodwzajemnionego uczucia, na które chciałbym teraz zwrócić uwagę.

1. Zakochanie się w kimś niedostępnym

Kim jest osoba niedostępna? To może być sportowiec, aktor lub celebryta, z którym nie mamy kontaktu i nie jest nam znany osobiście. Nawet jeżeli istniałby cień szansy na nawiązanie relacji, to byłaby ona najprawdopodobniej tylko powierzchowna.

2. Zakochanie się w kimś dostępnym, ale niezainteresowanym

Ile razy słyszałaś tekst typu „Zostańmy przyjaciółmi”? Między Wami może dojść do interakcji, możecie się nawet zaprzyjaźnić, ale na tym się zakończy. Ty będziesz chciała czegoś więcej, on będzie chciał być tylko przyjacielem i nie okaże zainteresowania związkiem. To nieodwzajemniona miłość i jej kolejny rodzaj, lecz należy pamiętać, że friendzone można opuścić.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Co zrobić żeby dziewczyna się zakochała? Działające schematy

3. Tęsknota za ex kochankiem

Nieszczęśliwe zakochanie się może wiązać się jeszcze z ex partnerem. Po zerwaniu z nim może wystąpić tęsknota, cierpienie – nawet jeżeli partner nie był dla partnerki dobry. Jednak osoba pozostawiona przez ex partnera może dalej coś czuć i chcieć wznowić związek.

Jak Wyjść z Friendzone

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak wyjść z Friendzone i sprawić, by była Tobą zainteresowana.

POBIERZ E-BOOK

4. Nierówna lub nieodwzajemniona miłość w związku

Trwacie już w związku, ale czujesz, że jest on dziwny. Są różnice w intensywności miłości. On nie darzy Cię takim samym uczuciem, jakim Ty darzysz jego. W powietrzu czuć różnice w oczekiwaniach co do tempa rozwoju związku. Zastanawiasz się, czy jest on prawdziwy i na zawsze, tak jak marzyłaś.

Po czym poznać nieodwzajemnione uczucie

Nie trzeba być geniuszem, żeby dostrzec nieodwzajemnione uczucie. Istnieją subtelne, a czasami niesubtelnie pokazane, znaki, które na to wskazują. Pomagają one zrozumieć, na czym stoisz i czy miłość, którą darzysz drugiego człowieka, jest odwzajemniona.

Nieodwzajemniona miłość - jak ją rozpoznać

Nieodwzajemniona miłość wyróżnia się specyficznymi cechami. Żeby sprawdzić, czy w takiej tkwisz, odpowiedz sobie na kilka pytań.

  • Kto inicjuje kontakt? Kto pisze i proponuje spotkania? Być może mimo wszelkich Twoich starań druga strona tego nie robi i nie podtrzymuje sama kontaktu?
  • Kto częściej pierwszy nachyla się do całowania czy wyciąga ramiona do przytulenia? Jak często między Wami występuje kontakt fizyczny?
  • Czy partner akceptuje Twoje wady i słabości? Czy wspiera Cię, kiedy popełniasz błędy?
  • Czy partner inicjuje głębsze rozmowy? Chce wiedzieć o Tobie więcej? Chce Cię poznawać?

Przemyśl to, czy gra jest warta świeczki i czy nieodwzajemniona miłość nie sprawiła, że straciłaś poczucie własnej wartości. Nie łudź się, że nieodwzajemniona miłość zamieni się kiedyś niczym żaba w księcia w cudowną, nieskazitelną i co najważniejsze, odwzajemnioną miłość.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Obojętność po rozstaniu: jak się zachować i działać?

Zmień swoje życie i spraw, żeby ktoś inny mógł czerpać z Twojej miłości pożytek. Stwórz z kimś szczęśliwy związek, w którym Twoje uczucia w końcu zostaną odwzajemnione. Jak to zrobić? Najpierw przepracuj złamane serce.

Jak poradzić sobie z nieszczęśliwą miłością

Do miłości nikogo nie można zmusić. Odrzucenie boli, wiem. Poznaj moje sposoby, dzięki którym sprawniej przejdziesz ten gorszy etap w swoim życiu i dojdziesz do siebie po nieszczęśliwym zakochaniu się.

Jak Wyjść z Friendzone

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak wyjść z Friendzone i sprawić, by była Tobą zainteresowana.

POBIERZ E-BOOK

Poukładaj sobie to wszystko w głowie

Spróbuj dotrzeć do samej siebie i w jakiś sposób wyjaśnić tę sytuację. Czy pierwszy raz przeżyłaś taki rodzaj miłości? A może nieodwzajemniona miłość to wielokrotne perypetie miłosne występujące podczas Twojego dorosłego życia?

Jeżeli uświadomisz sobie, że jest to uczucie jednostronne, to nadszedł czas, żeby się z tym faktem pogodzić i nie dążyć do czegoś więcej. To nie będzie miało przyszłości. Im szybciej to wszystko do Ciebie dotrze, tym lepiej dla Ciebie. A to przecież o Ciebie w tym wszystkim chodzi.

Akceptacja aktualnego stanu

Zaakceptuj to, że zostałaś odtrącona. Nieodwzajemniona miłość to ból, ale przyjmij go i przepracuj. Masz prawo do tego, by pobyć w samotności, by płakać i czuć frustrację. Wiem, że kiedy człowiek jest w jakąś relację zaangażowany emocjonalnie i nagle spotyka go odrzucenie, to normalną reakcją jest kwestionowanie swojej własnej wartości. Poświęcenie czasu na opłakiwanie swojej straty jest ważne. Będzie trudno, ale nie jest to etap nie do przejścia. Ten punkt pomoże Ci w Twoim dalszym rozwoju. Tym zewnętrznym oraz wewnętrznym.

Zainwestuj w siebie

Koniecznie musisz znaleźć jakieś sposoby na zajęcie czasu, aby nie myśleć ciągle o swoim złamanym sercu i nieodwzajemnionym uczuciu. Zainwestuj w siebie i zajmij się swoim ciałem i duchem. Zadbaj o swoje zdrowie, wygląd, rozwój, pasje! Na pewno zajmie Ci to głowę i dodatkowo wzmocni samoocenę.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Co zrobić żeby dziewczyna oszalała na Twoim punkcie? Kluczowe zasady

Bez względu na to, co się stało, kochaj siebie i nie pozwól na zatracenie miłości do samego siebie. Człowiek potrzebuje odrobiny egoizmu i samouwielbienia. To również wpływa na samoocenę, a nieodwzajemniona miłość nie może tego ot tak zniszczyć!

Jak poradzić sobie z nieodwzajemnioną miłością

Zerwij kontakt z osobą, którą kochasz

Nie zadręczaj się już dłużej kontaktem z osobą, którą kochasz. Przestań pisać, dzwonić, spotykać się z nią i pytać, czy da się to uratować i czy warto. Nie warto. Tak jak wyżej pisałem, nikogo do miłości nie zmusimy.

Choć to trudne, to pozwoli to na sprawniejsze wyleczenie się z nieodwzajemnionego uczucia.

Skieruj miłość na kogoś, kto na to zasługuje

Być może wydaje Ci się, że Twoje życie miłosne to pasmo nieszczęść i że nigdy nie trafisz na tego jedynego, który odmieni Twoje życie. Pamiętaj, że ten mężczyzna, któremu właśnie oddałaś serce, to tylko jeden na… No właśnie, tego kwiatu jest pół światu. Po prostu do tej pory kierowałaś uczucie w stronę niewłaściwych osób.

Załóż aplikację randkową, zacznij umawiać się na randki i działaj! Kieruj miłość w stronę tych, którzy na to zasługują i którzy będą sprawiali, że będziesz czuła się dobrze w ich towarzystwie i sama ze sobą.

Nieodwzajemniona miłość wcale nie musi być koszmarem. Jak ją zażegnać? Wyżej przedstawiłem Ci na to kilka prostych sposobów. Zadbaj o siebie i swoje uczucia.