jak podjąć decyzję o rozwodzie

Jak podjąć decyzję o rozwodzie? Wybierz właściwie + test

Zastanawiasz się, jak podjąć decyzję o rozwodzie? Wnioskując o zakończenie związku małżeńskiego musisz być przygotowanym na wiele bardzo ważnych zmian, jakie zajdą w Twoim życiu. Pamiętaj o tym, że rozwód wiąże się z wieloma konsekwencjami. Warto wziąć je pod uwagę, szczególnie, gdy w związku małżeńskim pojawiły się już dzieci.

Jak podjąć decyzję o rozwodzie? Kiedy warto zakończyć związek małżeński?

Jeśli od wielu lat tkwisz w toksycznej relacji, w której pojawia się przemoc domowa, nałogi, a także zdrady ze strony Twojego partnera lub partnerki, to powinieneś zastanowić się, jak podjąć decyzję o rozwodzie? To przełomowy etap w Twoim życiu, który z pewnością wiele zmieni w dotychczasowych relacjach z Twoim mężem lub żoną, a także może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Wniesienie sprawy o rozwód wymaga od Ciebie przygotowania się na batalię sądową, która nierzadko jest stresująca. Rozwód, niezależnie od tego z czyjej winy następuje, zawsze jest traumatycznym doświadczeniem dla obojga małżonków.

Jeśli w związku małżeńskim pojawiły się dzieci, to one również odczują konsekwencje Twojej decyzji, dlatego też, jeśli zastanawiasz się, jak podjąć decyzję o rozwodzie, musisz mieć świadomość, że wnioskując o ustanie związku małżeńskiego, powinieneś uwzględnić takie kwestie, jak;

  • podział majątku,
  • ustanowienie władzy rodzicielskiej nad dziećmi,
  • kwestie formalne w postaci zmiany nazwiska,
  • uregulowanie spraw związanych ze wspólnym prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • ustalenie, gdzie każde z małżonków będzie mieszkać po ogłoszeniu wyroku w sprawie rozwodowej.

Wyżej wymieniona aspekty są kluczowe w podejmowaniu decyzji o rozwodzie. Musisz brać je pod uwagę, nawet gdy w Twoim związku małżeńskim nie ma dzieci.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Jak odczytać intencje dziewczyny? Praktyczne wskazówki

Jak Odzyskać Faceta

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak odzyskać faceta i sprawić, by było jak dawniej

POBIERZ E-BOOK

Dlaczego rozwód bywa czasem najlepszym wyjściem z obecnej sytuacji?

Odkładanie decyzji o rozwodzie w nieskończoność nie ma żadnego sensu. To działanie pozbawione logiki szczególnie, jeśli Twój małżonek bądź żona zaniedbują swoje obowiązki, jak również nie wywiązują się ze swojej roli. Nie wiesz, jak podjąć decyzję o rozwodzie? Nie czekaj zbyt długo, ponieważ tkwienie w patologicznej relacji wiąże się z obniżeniem Twojej samooceny, a także pogorszeniem stanu zdrowia, zarówno tego psychicznego, jak i fizycznego. W trakcie batalii sądowej musisz być przygotowany na to, że nie należy kierować się emocjami. Są one bardzo złym doradcą.

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków, zmierzających do zakończenia związku małżeńskiego, możesz skorzystać z porad fachowców.  Mogą to być prawnicy, którzy specjalizują się w sprawach rozwodowych. Pamiętaj o tym, że rozwód w małżeństwie, w którym pojawiły się dzieci, ma wpływ na ich zdrowie psychiczne. W trakcie batalii sądowych, w których jedno lub dwoje małżonków wnosi o rozwód z orzekaniem o winie, wymagane jest także przedstawienie dowodów potwierdzających niewłaściwe zachowanie jednego z partnerów. Tego typu działanie wiąże się z potrzebą powoływania świadków.

Jak bezboleśnie przejść przez rozwód bez orzekania o winie?

Jeśli zastanawiasz się, jak podjąć decyzję o rozwodzie, pamiętaj o tym, że ustanie małżeństwa powinno wiązać się ze świadomym wyborem, niepodyktowanym pochopnie wyciągniętymi wnioskami czy też skumulowanymi emocjami. Powinieneś pamiętać o tym, że w każdym małżeństwie, niezależnie od jego stażu, może pojawić się zdrada. Jeśli był to incydent, który nigdy więcej się nie powtórzył, to warto pomyśleć o załagodzeniu konfliktu i próbach naprawy rozpadającego się związku małżeńskiego. Wówczas zamiast wypełniać dokumenty rozwodowe, możecie zdecydować się na terapię małżeńską.

W trakcie pierwszej rozprawy odbywające się w sądzie, możesz także poprosić o wsparcie profesjonalnego mediatora. Osoba ta będzie w stanie pomóc Wam w rozwiązaniu pewnych kwestii, dotyczących waszego małżeństwa i wypracowania pewnych kompromisów. Nierzadko zdarza się, że mediacje prowadzone na początku trwania sprawy rozwodowej, mogą doprowadzić do pogodzenia się małżonków. Wówczas unikniesz podział majątku czy też ustalenia opieki rodzicielskiej nad Waszymi wspólnymi dziećmi. W przypadku, gdy nie widzisz dalszego sensu kontynuowania związku małżeńskiego i szukasz informacji, jak podjąć decyzję o rozwodzie, możesz skorzystać także z pomocy różnych centrów, oferujących pomoc w załatwieniu formalności związanych z rozwodem. Tego typu placówki od kilku lat działają w miastach, a także przy gminach czy powiatach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Jak rozpoznać zdradę żony? Sprawdź czy dotyczy to Ciebie

Jak Odzyskać Dziewczynę

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak odzyskać dziewczynę i sprawić, by było jak dawniej.

POBIERZ E-BOOK

Rozwód- licz się z kosztami procesu sądowego

W trakcie poszukiwania informacji, jak podjąć decyzję o rozwodzie, zapoznaj się także z cennikiem, jaki obowiązuje w sądzie, a także w kancelariach adwokackich, oferujących wsparcie w prowadzeniu spraw o zakończenie związku małżeńskiego. Musisz pamiętać o tym, że osoba, która przegrywa batalię sądową, czyli małżonek winny rozpadowi małżeństwa, jest obarczony wszystkimi kosztami postępowania sądowego. Pamiętaj także o tym, że każda rozprawa sądowa, w której uczestniczy adwokat, również jest płatna. Oznacza to, że ogólne koszty spraw rozwodowych mogą Cię niemile zaskoczyć, szczególnie, gdy nie jesteś przygotowany na duże wydatki.

Jeśli zastanawiasz się, jak podjąć decyzję o rozwodzie, możesz rozważyć także inne rozwiązanie. Jest to separacja. Warto zdecydować się na nią, jeśli nie jesteś do końca przekonany o potrzebie definitywnego zakończenia małżeństwa. Powinieneś pamiętać, że separacja jest dobrym rozwiązaniem dla par małżeńskich, które na razie nie chcą decydować się na rozwód, ale pragną rozdzielić swoje drogi życiowe, pozostając cały czas małżeństwem. To czas, kiedy możesz przeanalizować różne kwestie i zastanowić się, jak podjąć decyzję o rozwodzie, aby działanie to nie spowodowało zbyt dużych problemów w Twoim życiu.

Nie wiesz, jak podjąć decyzję o rozwodzie? Dokładnie przemyśl ten krok, jeśli Twój związek małżeński nie ma żadnego sensu, to najlepszym wyjściem będzie definitywne rozstanie się. W sytuacji, gdy nie jesteś pewien tego czy chcesz rozwodu, możesz zdecydować się na separację.