jak btyc asertywnym

Jak być asertywnym? Najlepsze porady

Czy wiesz, jak być asertywnym? Czy jesteś pewny siebie? Czy potrafisz wyrazić własne zadnie i uczucia? Zapewne nieraz zgodziłeś się na coś wbrew własnej woli. Powiedzenie zdecydowanego nie, sprawia ludziom bardzo duży problem. Strach jest paraliżujący. Często odbiera poczucie własnej wartości. A obawy przed tym, co stanie się, gdy zachowasz się asertywnie, nakazują Ci żyć niezgodnie ze swoim sumieniem. Obrany przez siebie jasny cel, nie jest możliwy do zrealizowania.

Jak być asertywnym? Podstawy asertywności

Wszystko w swoim życiu możesz zmienić, a asertywności możesz się nauczyć. Wystarczy zastosować kilka zasad, które pomogą odmienić Twoje życie. Dzięki nim będziesz wiedzieć, jak być asertywnym. Poniżej znajduje się lista praw, które pozwalają Ci żyć zgodnie z własnym sumieniem:

  • prawo do wyrażania własnego zdania i uczuć,
  • prawo do podejmowania własnych decyzji i przyjmowania ich konsekwencji,
  • prawdo do niewiedzy, nierozumienia,
  • prawo do popełniania błędów,
  • prawo do odnoszenia sukcesów,
  • prawo do samotności,
  • prawo do prywatności,
  • prawo do rozwoju osobistego i osobistej przemiany,
  • prawo do zmiany zdania.

Zastanów się, jeśli zastosujesz się do powyższych praw, jak odmieni się Twoje życie. Czy będzie ono lepsze, bardziej komfortowe? A może dzięki temu zostaniesz obdarzony większym szacunkiem innych osób. Pamiętaj, asertywności uczysz się całe życie, dzięki czemu możesz pozyskać nową umiejętność mówienia „nie”. Z pomocą może przyjść psychoterapeuta, psycholog lub treningi asertywności.

Jak nauczyć się asertywności?

Jeśli chcesz popracować nad swoją asertywnością, powinieneś skorzystać z nowoczesnego szkolenia, które poświęcone jest tej kwestii. Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń. Treningi mogą odbywać się w formie grupowego lub indywidualnego kursu. Podczas pracy na tego typu szkoleniach, w prosty i jasny sposób nauczysz się, jak być asertywnym. Podczas tych spotkań poznasz ciekawe techniki zachowań i zostaniesz przeszkolony, jak wykorzystywać je w praktyce.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Czy tęsknota oznacza miłość?

Trening asertywności to bardzo rozwojowe szkolenie, które podnosi komfort życia. Warto poświęcić ten czas na uzupełnienie swojej wiedzy, aby w przyszłości nie dać się już więcej wykorzystywać i aby potrafić w delikatny, ale stanowczy sposób powiedzieć „nie”. Trening asertywności pozwoli Ci opanować wiele niezbędnych umiejętności. Nie obawiaj się, wystarczy kilka godzin i będziesz wiedział, jak być asertywnym i jak stworzyć relację z innymi ludźmi, by nie stać się ich ofiarą. Podczas zajęć możesz korzystać z kilku technik działań, takich jak: zdarta płyta, mistrz jujitsu, jestem słoniem czy też z metody wizualizacji.

Jak Odzyskać Dziewczynę

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak odzyskać dziewczynę i sprawić, by było jak dawniej.

POBIERZ E-BOOK

Metoda zdartej płyty – jasne i czytelne komunikaty

Zapewne nieraz zgodziłeś się na wszystko i nie umiałeś odmówić. Żyjesz decyzjami innych ludzi, a swoje potrzeby odkładasz na dalszy plan. Wielokrotnie nie mogłeś zrobić rzeczy, na które miałeś ochotę, lecz podporządkowywałeś wszystko potrzebom innych osób. Czy to nie przypadkiem o Tobie? Nie chcesz zmienić swojego życia i stać się silnym oraz świadomym swojej wartości człowiekiem?

Jedną z technik, która sprawi, że będziesz wiedział, jak być asertywnym jest metoda zdartej płyty. W życiu bywa różnie, czasem jeden oczywisty komunikat nie wystarczy i trzeba pewną informację powtarzać wielokrotnie, aż do skutku. Dzięki temu np. pracodawca, który ciągle namawia Cię do pozostania po godzinach, usłyszy w ciągu kolejnych dni ten sam komunikat z Twoich ust, o przykładowej treści: „Dziś nie mogę zostać w pracy, mam inne plany. A zlecone zadanie wykonam jutro, z samego rana, zaraz po przyjściu do pracy”. Jasne, lecz stanowcze komunikaty sprawią, że ludzie zaczną Cię całkiem inaczej postrzegać. Przekonaj się sam! Ty też tak potrafisz!

Jestem słoniem – bądź pewny siebie i zadbaj o swoje dobro

Codzienne obowiązki potrafią przytłaczać, szczególnie gdy nie potrafisz odmawiać. Spróbowałeś chociaż raz powiedzieć „nie”? Bez kłótni, delikatnie ze spokojem i pewnością siebie. Nie obawiaj się, każda podjęta decyzja ciągnie za sobą różnego typu konsekwencje, jednak z czasem to właśnie Ciebie ludzie będą postrzegać, jako osobę, pewną siebie, która nie boi się wyrażać się swojego zdania. Zatem jak być asertywnym? Zastosuj technikę „ jestem słoniem”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Ciekawy sposób na randkę: nie trać czasu i sprawdź nasze propozycje!

Jest to metoda stosowana podczas trudnej odmowy. W czasie rozmowy wyobraź sobie, że jesteś ciężkim, wielkim, ogromnym słoniem, który kroczy bardzo spokojnie i powoli, lecz jego krok jest pewny siebie, umiarkowany a jednocześnie łagodny, bez taranowania wszystkiego po drodze. Dzięki tej technice będziesz potrafił mówić wolniej, spokojniej, z uwzględnieniem kontaktu wzrokowego ze swoim rozmówcą. Rozwiązanie to pozwala zachować spokój i opanować własne emocje. W ten sposób jasno wyrazisz swoje stanowisko w każdej sprawie, bez obawy o odrzucenie, lecz z podziwem, że potrafisz zaprezentować swoje zdanie pomimo wielu przeciwności.

Jak być asertywnym? Głębszy problem rozwiążesz z pomocą psychologa

Asertywność to umiejętność, której może nauczyć się prawie każdy. Lecz zdarzają się sytuacje, w których proste, podstawowe kursy nie pomagają opanować tej wiedzy. Brak asertywności może wynikać również z głębszych problemów z własną osobowością. Jeśli borykasz się z niskim poczuciem własnej wartości, tkwią gdzieś głęboko w Tobie trudne kwestie z przeszłości, traumatyczne dzieciństwo czy też ukryta depresja, która powoduje, że masz problem z wyrażaniem własnych potrzeb, powinieneś skonsultować się z psychologiem.

W tym przypadku trening, jak być asertywnym Ci nie pomoże. Problem tkwi głębiej, dlatego powinieneś porozmawiać ze specjalistą, dzięki któremu będziesz mógł zrozumieć przyczyny swojego stanu. Doradzi Ci, jak rozwiązać zaistniały problem, wyzbyć się wszelkich uprzedzeń a dodatkowo dzięki konsultacji z nim, odkryjesz siebie na nowo. Nie lekceważ swojego stanu, jeśli kurs asertywności nie działa, może przyczyna tkwi głębiej. Zawalcz o siebie i o swoje lepsze jutro.

Życie bywa bardzo skomplikowane, często na Twojej drodze pojawiają się osoby, które chcą wykorzystać Twoje dobre serce. Jednak nie daj się obezwładnić. Wyraź swoje zdanie i pokaż, że potrafisz być odważny i pewny siebie. Z pomocą przychodzą różne treningi, na których nauczysz się jak być asertywnym. Osoby, które szukają pomocy specjalisty powinny udać się do psychologa, który wskaże odpowiedni kierunek działania. Dzięki temu także staną się asertywne.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Dlaczego facet milczy po rozstaniu? Możliwe przyczyny

Jeśli godzisz się na wszystko i nie umiesz powiedzieć nie, żyjesz decyzjami innych ludzi, a swoje potrzeby odkładasz na dalszy plan.

Pamiętaj, że stawanie się asertywnym wcale nie oznacza stawania się aroganckim. Możesz być asertywny zachowując swój system wartości, a także swoją życzliwość i uprzejmość.