Ignorowanie narcyza. Czy przyniesie efekty?

Ignorowanie narcyza. Czy przyniesie zamierzone efekty?

Układ lub też związek z silnie zaburzonym narcyzem-manipulantem jest toksyczny. Czy zatem ignorowanie narcyza ma sens? Czy przyniesie to zamierzone efekty? Czy może takie ignorowanie wcale nie sprawi, że wróci, a wręcz przeciwnie, sprawi, że odpuści?

Pokrótce – kim jest narcyz?

Nie od dziś wiadomo, że w każdym z nas jest trochę narcyza. Nie oznacza to jednak, że każdy jest narcyzem. Narcyz to zespół cech osobowości, nastawionych na poczucie własnej wyższości nad drugim człowiekiem. Typ przekonany o swojej wyjątkowości. Narcyz nie wyróżnia się jednak na tle innych, dlatego jego osobowość zwykle wychodzi na zewnątrz dopiero przy bliższym poznaniu.

Jakie cechy ma narcyz?

Osobowość narcystyczna nastawiona jest na poczucie własnej wyjątkowości przy jednoczesnym umniejszaniu znaczenia innych ludzi. Narcyz jest osobą samolubną, zapatrzoną w siebie, uważa, że jest nieomylny i wspaniały. Jednocześnie brakuje mu często szacunku do drugiego człowieka.

Nie szanuje jego zdania oraz poglądów. Najczęściej wywiązują się z tego powodu sprzeczki, ponieważ narcyz uważa, że jego zdanie jest ważniejsze, lepsze, trafniejsze. W takim wypadku najlepszym wyjściem będzie ignorowanie narcyza.

Najlepszym wyjściem dla Ciebie, nie dla niego, ponieważ taka osoba jest skupiona na sobie, bywa egocentryczna, chce zawsze być chwalona i dostrzegana. Gdy tak nie jest, czuje się źle.

Jak Odzyskać Faceta

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak odzyskać faceta i sprawić, by było jak dawniej

POBIERZ E-BOOK

Ignorowanie narcyza – ucierpi charakter?

Ignorowanie i brak uwagi, to nie jest coś, co narcyzy lubią. Jak wyżej wspomniałem, jest to dobre wyjście, ale dla kobiety, która chce zaprzestać sprzeczki z taką toksyczną osobowością. To pierwszy, dosyć łatwy krok w jednostronnych negocjacjach z taką osobą.

Dlaczego jednostronnych? Dlatego, że narcyz nie zmusi Cię do kontynuowania sprzeczki, która wcześniej trwała. W każdej chwili możesz ją przerwać. Takie ignorowanie sprawi jednak, że narcyz nie będzie w centrum. Sprawdź, jakie jeszcze jego cechy ucierpią, kiedy będzie ignorowany.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Jak odzyskać żonę? Uratuj swoje małżeństwo

1. Poczucie wyższości

Narcyz zawsze czuje się lepszy od innych – nawet wtedy, gdy nie ma racji, gdy powiedział coś nie tak lub zrobił coś niepoprawnie. To jest właśnie ten moment. Trwa sprzeczka, podczas której nie potrafi zaakceptować Twoich argumentów. Argumentów kobiety.

No jak to, kobieta nie będzie dyktowała mu warunków rozmowy i rzucała mu beznadziejnymi argumentami, przecież on ma lepsze! Przerwałaś tę rozmowę, przez co jego poczucie wyższości zostało zaburzone.

2. Brak tolerancyjności

Zwykle narcyz próbuje wszystkich przekonać do swojego zdania, nawet gdy nie ma racji. Nie przyjmuje do wiadomości, że ktoś może mieć inne zdanie i bronić go. Ignorowanie narcyza nie wróży dobrze.

Nie może on wykazać się swoimi najlepszymi cechami. Musisz być jednak silna. Nie możesz dać się mu całkowicie podporządkować. Nie miej wyrzutów, że przerwałaś kłótnię, pokaż, że potrafisz bronić swojego zdania.

3. Bardzo źle znosi krytykę

Narcyzowi bardzo źle przychodzi zmierzenie się z krytycznymi uwagami. Nie lubi być krytykowany i obraża się, gdy ktoś próbuje pokazać mu inną perspektywę na daną sytuację. Jak tak można? Przecież on wie lepiej…

W tym przypadku postępujesz ryzykownie, narażasz Wasz związek, znajomość – jaka relacja by Was nie łączyła, to narażasz ją na koniec. Jeżeli rozstanie już nastąpiło – zastanów się jak uratować związek. Narcystyczne osobowości często nie radzą sobie z takimi sytuacjami i po prostu ucinają kontakt w takich momentach.

Nie mówię, że w tej sytuacji tak będzie. Być może Wasza więź jest na tyle silna, że nawet toksyczna osobowość narcyza-manipulanta nie okaże się przeszkodą – czego Wam życzę – jednak ostrożnie. Stąpasz po cienkim lodzie.

4. Ciągła kontrola

Narcyz poprzez swoje zachowania chce kontrolować to, co się wokół niego dzieje. Jeśli Ty, kobieta silna, niezależna, pokazujesz mu, że nie chcesz dłużej ciągnąć z nim dyskusji, która według Ciebie nie ma sensu i do niczego nie prowadzi, albo po prostu straciłaś już siły, to on wpada w szał. W szał braku kontroli. To nie on zakończył rozmowę, a Ty. To nie po jego myśli. Ignorowanie narcyza przybiera kolejne barwy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Jak zaimponować dziewczynie? Nie popełniaj tych błędów

Jak widzisz, istnieje wiele cech, które podczas ignorowania takiej osobowości ucierpią. Ludzką rzeczą jest powiedzieć STOP. Ty wyznaczasz granice, niezależnie od tego z kim, kiedy, gdzie i o czym rozmawiasz. Nawet jeżeli Twoim rozmówcą jest osobowość narcystyczna.

Ignorowanie narcyza – kiedy jest przydatne?

Może się wydawać, że ignorowanie narcyza to zbędna umiejętność. Jednakże może ci ona posłużyć w co najmniej trzech sytuacjach. W jakich? Kiedy Twój partner był narcyzem, straciłaś go i chcesz go odzyskać, kiedy Twój partner jest narcyzem i chcesz zerwać z nim kontakt i kiedy chcesz się do takiej osobowości po prostu zdystansować.

Ignorowanie narcyza na potrzeby jego odzyskania

Narcyz nie ma problemu ze stworzeniem bliskiej relacji, pewnie już to wiesz. Szybko poszło? Był czarujący, uwodzicielski, zaimponowało Ci to na tyle, żebyś uwierzyła, że będzie to miłość do grobowej deski. Równie szybko okazało się, jakim jest człowiekiem i czar prysł.

Ignorowanie narcyza - kiedy jest przydatne

Znudził mu się związek i tworzenie rodzinnej atmosfery. Po zerwaniu taki typ będzie oczekiwał, że to Ty będziesz za nim latała i pokazywała, jak bardzo Ci na nim zależy i jak bardzo cierpisz. Nie daj się porwać w tę grę.

Poczekaj cierpliwie. Nie spodziewa się, że wdrożysz plan ignorowanie narcyza i że całkowicie odpuścisz. Będzie chciał odzyskać twoją uwagę, więc takie ignorowanie powinno wystarczyć, żeby sam wrócił i znów próbował zdobyć Twoje serce.

Ignorowanie narcyza na potrzeby zerwania z nim

Natomiast kiedy planujesz zerwanie jakichkolwiek kontaktów z takim człowiekiem, to ignorowanie narcyza to konieczność. Jak już wyżej wspomniałem, narcyz nie lubi, kiedy nie poświęca mu się uwagi.

Jednak, jeżeli chodzi o zerwanie stosunków z nim, jest to najlepsza droga. Tylko w taki sposób, by pozbyć się tak toksycznej osoby ze swojego otoczenia.

Może się zdarzyć, że będzie próbował Cię odzyskać. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, to pamiętaj, że musisz być konsekwentna w swoich czynach. Tak udowodnisz mu, że jego czas już minął i będzie to dowód na jego porażkę. Jak to narcyz – będzie wolał odpuścić, by najzwyczajniej w świecie uniknąć kompromitacji.

Ignorowanie narcyza na potrzeby zdystansowania się

Osobowość narcystyczną możesz spotkać w swoim otoczeniu wszędzie – w szkole, w pracy, w miejscu zamieszkania. Nie ma na to reguły. Niekoniecznie musi być to partner, z którym żyłaś lub żyjesz. Ignorowanie narcyza to ciężka praca.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przerwa w związku: czy ma sens?

Musisz się nauczyć wielu przydatnych umiejętności, by nie dać się kontrolować i nie dać sobą manipulować. Jak już wiesz, ciężko przy takich osobowościach tego uniknąć. Narcyzy to kochają.

Ignorowanie pozwoli wykazać się Twoją silną osobowością. Nie możesz dać sobą pomiatać, nawet jeżeli jest to mężczyzna, z którym spędziłaś kawałek swojego życia. Wykaż się asertywnością. Dzięki temu możesz uniknąć negatywnych konsekwencji bliskich relacji z narcyzem, takich jak np. bierna agresja czy całkowity brak szacunku.

Jak Odzyskać Faceta

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak odzyskać faceta i sprawić, by było jak dawniej

POBIERZ E-BOOK

Jakie reakcje drzemią w ignorowanym narcyzie?

Narcyz – typ przekonany o swojej wyjątkowości, wyjątkowo również reaguje na wszelkie sytuacje. Manipulacja to u narcyza numer jeden, jeżeli chodzi o technikę zwrócenia swojej uwagi na siebie. Ignorowanie narcyza może przynieść dwa typy reakcji. Te lepsze, załóżmy, że pozytywne oraz gorsze, negatywne.

Zacznę od przykładów tych lepszych:

 • Przekupywanie prezentami,
 • Natarczywe prawienie komplementów,
 • Próba ponownego fizycznego zbliżenia się,
 • Przechwalanie się osiągnięciami w większym towarzystwie,
 • Wzbudzanie Twojego podziwu i robienie czegoś na pokaz,
 • Bezsensowne wydawanie pieniędzy i pokazywanie, że ma się ich pod dostatkiem,

W gorszej sytuacji natomiast znajduje się kobieta, która nie odpowiada na zaczepki narcyza i nie życzy sobie, żeby ten dalej o nią zabiegał. Taki człowiek czuje się totalnie skompromitowany i reakcje są już dużo gorsze. Na przykład:

 • Będzie próbował obsmarować Cię wśród Waszych wspólnych znajomych,
 • Będzie próbował Cię zastraszyć,
 • Będzie Cię szantażował i śledził,
 • Będzie opowiadał kłamstwa na Twój temat, by Cię oczernić,
 • Może zacząć się stalking,

Wszystkie powyższe reakcje są niepokojące, ale pamiętaj, że im bardziej ignorujesz narcyza i izolujesz się od niego, tym większe szanse są na to, że w końcu zniknie z Twojego życia. Narcyz niekoniecznie musi być psychopatą, nie nastawiaj się źle. Jak zobaczy, że odpuściłaś i nie ma u Ciebie szans, to zaprzestanie nawet agresywnych zachowań.

Ignorowanie narcyza przyniesie zamierzone efekty, jeśli będziesz konsekwentna w swoich decyzjach. Z tym zawsze wiąże się podjęcie wysiłku, trzeba wykonać kawał ciężkiej pracy nad sobą. Jest to warte wszelkich starań, ponieważ stawką jest wolność od toksycznej relacji.

4.7/5 - (43 votes)