czy powrot po rozwodzie ma sens

Czy powrót po rozwodzie ma sens?

Powrót po rozwodzie może wydawać się w pierwszej chwili całkowicie pozbawiony sensu. Nie zawsze tak jest, chociaż ostatecznie podjęliście przecież decyzję o rozstaniu… Co, jeśli nie umiecie jednak bez siebie żyć? Macie stały kontakt chociażby przez dzieci, wspólne grono znajomych albo po prostu utrzymujecie przyjacielskie stosunki i uczucie odżyło? Nic w tym złego. W tym artykule poznasz wskazówki, które pozwolą ci podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą powrotu, zgodnie z sercem, ale i rozumem.

A może to tylko uzależnienie?

Zapewne wspólnie spędziliście wiele pięknych lat ze wzlotami i upadkami. Decyzja o rozejściu się mogła być pochopna i zamiast separacji, zbyt się pospieszyliście. Czy jednak na pewno to nie przyzwyczajenie? Potrzeba bliskości? Niechęć do budowania relacji z kimś obcym zupełnie od początku? Przemyśl to dobrze. Być może powrót po rozwodzie wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem i takie myśli pojawiają się w twojej głowie, bo panikujesz. Klamka zapadła i nie wyobrażasz sobie swojego życia u boku innej osoby. Wypierasz z głowy powody rozstania i wszystkie wady, zaczynasz idealizować dawną miłość i tworzyć wyimaginowane scenariusze dotyczące zejścia się. Pomyśl jednak o tym, że to, co ci dotychczas nie pasowało, pojawiałoby się ponownie. Czy tego właśnie chcesz? Nagle możesz zaakceptować to, o co tyle razy się kłóciliście? Czy nie chcesz sobie dać szansy na poznanie kogoś nowego, tylko dlatego, że znany teren, choć toksyczny, wydaje się bezpieczniejszy, bo boisz się ryzyka i zmiany?

Wszystko zależy od powodów rozstania.

Jeśli nie układało wam się od dłuższego czasu i mimo wielu prób naprawy, nic nie pomogło, więc zdecydowaliście się rozejść, to powrót po rozwodzie ma nikłe szanse na powodzenie i korzyści z tego tytułu. Jeśli zaś oboje macie świadomość, że nie daliście z siebie 100%, aby ratować małżeństwo i nadal wam na sobie zależy, to powrót po rozwodzie nie wydaje się złym pomysłem. Oczywiście dochodzi do tego kwestia racjonalnie podjętej decyzji, która jest przemyślania. Weź pod uwagę wszystkie za i przeciw, porozmawiaj z ex partnerem lub partnerką o zmianach, jakie chcecie wdrożyć w wasz związek, aby był lepszy. Komunikacja i wspólne cele to klucz do sukcesu i satysfakcji ze wspólnie budowanego życia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Jak zaimponować dziewczynie? Nie popełniaj tych błędów

Powrót po rozstaniu i co dalej?

Jeśli już zdecydowaliście na zejście się, to niezbędna może okazać się terapia dla par. Pozwoli to uniknąć nakładania presji na siebie samego i drugą osobę. To dobrze, że walczycie o odbudowanie zaufania za wszelką cenę i chcecie urozmaicać relacje wspólnymi wyjściami, czy wyjazdami, ale wszystko powinno wyjść naturalnie. Nie chodzi o to, by teraz udawać idealną parę. Może i rozwód był błędem, ale pamiętaj, że w kryzysach mogą towarzyszyć ci odwrotne myśli, że to powrót po rozstaniu był właśnie nieodpowiednią decyzją. Przede wszystkim nie panikuj. Natłok myśli i życie w stresie tylko utrudni trzeźwą ocenę rzeczywistości. Dajcie sobie czas, oswójcie się ze sobą na nowo i doceniajcie najmniejsze gesty drugiej strony. Mów otwarcie o swoich oczekiwaniach i sam staraj się spełnić czyjeś. Wypracowujcie kompromisy.

Jak Odzyskać Faceta

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak odzyskać faceta i sprawić, by było jak dawniej

POBIERZ E-BOOK

Znajdź dla was czas.

Wygospodarujcie każdego wieczora czas na omówienie swoich emocji, progresu i regresu w każdej kwestii wspólnej codzienności. Ustalcie podział obowiązków w domu, rozplanujcie wypady do restauracji, czy kina. Uczcie się także życia niezależnego, niech każde z was ma możliwość realizacji hobby, czy wyjść ze znajomymi. Kiedy partner wychodzi z kolegami na mecz, partnerka może iść z koleżankami na drinka. Nie ograniczajcie się, zdrowy związek to nie tylko nierozłączne funkcjonowanie, musi on być oparty na zaufaniu i dawaniu sobie przestrzeni. Nie musisz kontrolować ukochanej osoby, bo świadomie, ponownie weszliście w związek, więc nie szuka się romansów. Takie sprawdzanie powoduje jedynie narastającą frustrację. Oczywiście nie możesz dopuścić do poczucia zaniedbywania przez drugą osobę, dlatego właśnie tak ważna jest rozmowa. Uświadom sobie, że większość kłótni wynika z nieporozumień, z tego powodu od razu mów, co ci leży na sercu i o to samo poproś ukochaną lub ukochanego. Nie pozwól, by szala goryczy się przelała, bo wtedy zazwyczaj jest już za późno na naprawę relacji i wytłumaczenie się. Kiedy wypracujecie umiejętność rozmowy to rozwiniecie związek.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Kiedy złapać dziewczynę za rękę? Zrób to w idealnym momencie!

Nie obiecuj, jeśli słowa nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Powody rozwodu są przeróżne. Zdrada, brak czasu dla drugiej osoby, wypalenie uczucia, uzależnienia, przemoc, brak zainteresowania fizycznego. Na ostatnim przykładzie można pokazać zależność pasującą do innych kwestii. Jeśli partner lub partnerka oczekuje zrzucenia wagi, to znajdź w sobie motywację i pracuj nad tym. Złota zasada brzmi: „czyny, a nie słowa”. Jeśli to ktoś miał problem z alkoholem, to dopiero po skutecznej terapii, powrót ma sens. Nie łap się na puste słowa, zauważ pozytywne zmiany i na tej podstawie oceń, czy komuś zależy i szanuje twoje oczekiwania. Oprócz wymagań, także dawaj coś od siebie, ale szanuj swoje granice. Przecież powrót nie jest po to, by powielać negatywne zachowania, które irytowały lub też psuły związek. O swoim niezadowoleniu mój stanowczo, lecz spokojnie i bez podnoszenia głosu, a starania drugiej osoby zawsze chwal – będzie miała dużo większą motywację do kontynuowania progresu.

Co robić, jeśli tego nie czujesz?

Nie pozwól, by ex małżonka lub małżonek decydowali za ciebie! Niech dzieci, czy dobre wspomnienia nie będą kartą przetargową. Lepiej, by wychowywały się w atmosferze sprzyjającej rozwojowi, czyli pozbawionej ciągłych kłótni rodziców. Poza dobrymi chwilami, pamiętasz przecież o wielu bolesnych, o których nie będzie łatwo zapomnieć. Naciski ze strony rodziny, czy innych, bliskich tobie osób także nie powinny przesądzać o powrocie. Decyduj samodzielnie i pamiętaj, że to ty musisz tego chcieć równie mocno, co druga strona. Powrót z litości nie będzie miał najmniejszego sensu i nie będzie rokował pozytywnie na przyszłość. Usiądź z kubkiem herbaty, włącz spokojną muzykę i analizuj wszystkie za i przeciw.

Podsumowanie.

Jeśli druga osoba pokazała ci inną, lepszą wersję siebie, by ci zaimponować i nie ulega to zmianie, to jest szansa na udany powrót po rozwodzie. Przebywając z ex widzisz działania i w miarę upływu czasu możesz ocenić, czy różnego rodzaju schematy powtarzają się, czy też zostały przepracowane i nie będą stanowić przeszkody w zejściu się. Słuchaj i bądź słuchany/słuchana. Omów szczegółowo plany na przyszłość i wspólne cele. Zastanów się, czy nadal więcej was łączy, czy też dzieli i czy wyznajecie te same wartości życiowe, czy też z upływem lat uległy one zmianie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Jak odzyskać żonę? Uratuj swoje małżeństwo