Czy narcyz wraca? Sprawdzone porady

Narcyz to osoba wiecznie dumna i zadowolona z siebie. Taka osobowość uważa się za najlepszą, wręcz można by powiedzieć, że czuje się jak siedem cudów świata. Nieznane jest takiej osobie na przykład poczucie winy. Pod maską ideału i pewności siebie, narcyz kryje lęk i złość. Niestety w bardzo szczególny sposób rozumie on relacje damsko-męskie, dlatego związek z taką osobą to niesamowity rollercoaster i wieczne sprzeczki. Czy narcyz wraca do kłótni, by je wyjaśnić i porozmawiać o problemach? Nie, nie zależy mu na tym. Osobowość narcystyczna w związku z drugą osobą, na przykład podczas kłótni, potrafi podjąć wiele nielogicznych i niezrozumiałych decyzji, przez które potrafi rozpaść się relacja. 

Czy narcyz wraca do partnerek? Kiedy narcyz odpuszcza i czy w ogóle odpuszcza? Jak odzyskać narcyza? Na te oraz inne pytania, które pojawią się w trakcie, znajdziesz odpowiedź w moim wpisie. 

Kiedy narcyz odchodzi?

No właśnie, zanim odpowiem na pytanie, czy narcyz wraca, to warto zastanowić się, dlaczego ten typ uwodziciela-amanta, który przy poznaniu Ciebie robił wszystko, co mógł, żeby Cię zdobyć, nagle z Ciebie rezygnuje. 

Silna potrzeba zdobywania. Nie dotyczy to szczególnie osobowości narcystycznych, bo ogólnie płci męskiej, ale w tym przypadku właśnie o to chodzi. On potrzebuję Cię głównie do tego, żebyś go uwielbiała. To proste. Żebyś go wychwalała, dostrzegła jego potencjał, przyznawała mu rację i go wielbiła. Jeśli to zdobędzie, to zdobędzie przepustkę do pełnej lub przynajmniej bardzo dużej kontroli nad Tobą. 

Jeśli przestaniesz dostarczać mu w związku nowych wrażeń i bodźców, czyli nie będziesz dla niego wystarczająca, to nie masz co się łudzić, narcyz nie będzie nad tym rozpaczał. On nie potrzebuje bezpieczeństwa, miłości, rodziny – nic z tych rzeczy. Znajdzie sobie kolejną ofiarę, która będzie uwielbiała te cechy, które Ty za mało wychwalałaś. 

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Życzenia urodzinowe po rozstaniu – czy złożyć?

 

Jak zachowuje się narcyz, który odchodzi

Urażony mężczyzna, któremu nie poświęca się tyle uwagi, na ile uważa, że zasługuje, to zły mężczyzna. Bez względu na to, czy narcyz wraca, czy odchodzi bezpowrotnie – nie licz na żadne przyjazne uczucia. Na pewno odczujesz: 

  • brak empatii. Osobowość narcystyczna nie liczy się z uczuciami drugiej osoby. Dlatego po rozstaniu z Tobą, nieważne z jakiego powodu, nie będzie Ci współczuł. Jeśli coś nie dotyczy bezpośrednio jego, to nie interesuje go to. Więc nawet jeśli w trakcie związku przechodziłaś jakieś zmiany stanów emocjonalnych lub miałaś gorsze dni, a to wpływało negatywnie na Twój nastrój, to jestem bardziej niż pewny, że wsparcia od ukochanego narcyza to nie miałaś. 
  • szukanie winy w Tobie. Jeśli rozstaliście się tak, jak założyłem, przez kłótnię, to nie może być tak, że to do Ciebie należy ostatnie słowo. Narcyz próbuje zawsze przekonać innych do swojego zdania i zawsze to on musi mieć rację. Więc jeśli próbowałaś pokazać mu inny punkt widzenia, to założył, że lepiej będzie się zdenerwować i Cię rzucić, skoro się nie dostosowujesz to tego, co on wyznaczył. Dodatkowo winą obciąży Ciebie, bo nie chciałaś mu ulec i nawet pewnie nie próbowałaś zrozumieć jego mądrego stanowiska. 
  • brak chęci do rozwiązania Waszego konfliktu. To typowa sytuacja, jeśli jest źle, to woli uciec niż stawić temu czoła. Narcyz nie angażuje się w związki, dlatego takie grzebanie w konfliktach i dochodzenie do tego, dlaczego tak się stało, a nie inaczej, nie ma dla niego sensu.  

czy-narcyz-wraca-sprawdzone-metody

Typ powracający 

Warto teraz zastanowić się nad tym, czy narcyz wraca. Pewnie istnieją różni narcyzy, których można byłoby dzielić dalej na podtypy. Jest jednak taki typ, który wraca prawie zawsze.

Tutaj wcale nie musisz zastanawiać się, czy narcyz wraca do ofiary, bo odpowiedź dostaniesz na tacy. 

Do grupy narcyzów powracających zalicza się mężczyzn (ale nie tylko!), którzy swoje zainteresowanie skupiają wokół tej samej grupy ludzi, do których lgną. Zapytacie jak? Skąd biorą taką grupkę ludzi? Otóż w przeciwieństwie do „zwykłych” narcyzów, Ci wolą przewidywalnych partnerów. Dlatego też nie lubią skakać z kwiatka na przypadkowy kwiatek, jak tylko im się coś nie spodoba. To znaczy, na początku też musi uzbierać grupę kochanków, która będzie w stanie zaakceptować taki stan rzeczy, jakiego wymaga narcyz. 

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Co zrobić żeby dziewczyna się zakochała? Działające schematy

Osobowość narcystyczna będąc z jedną partnerką, dochowuje jej wierności na tyle, ile charakter mu pozwala. Czyli, dopóki się nie znudzi lub dopóki nie zostanie zraniony i urażony. Wtedy odchodzi do kolejnej osoby, ale jest to osoba wybrana już do grupy, którą zna i która akceptuje to, że odszedł właśnie od innej na pocieszenie do niej. Z biegiem czasu ta grupka niewymagających kochanków robi się dosyć spora. Kobiety (jak również mężczyźni) są zawsze chętne do przyjęcia innych z powrotem. Bez względu na powód. Zatem rozstania i powroty potrafią trwać w nieskończoność. 

Taki typ wraca zawsze, czy narcyz wraca do ofiary z miłości – nie. Trzeba umieć zaakceptować to, że wraca nie tylko do nas. 

Jak Odzyskać Faceta

Ebook stworzony na podstawie własnych doświadczeń i wieloletniej wiedzy o tym jak odzyskać faceta i sprawić, by było jak dawniej

POBIERZ E-BOOK

Kolejne powody, dla których narcyz wróci 

Skoro już wiesz, że takie osoby lubią bawić się w kotka i myszkę, pojawiać się w Twoim życiu i równie szybko z niego znikać, to poza typem powracającym są jeszcze inne sytuacje, w których narcyz na nowo potrafi zaskoczyć i znowu się pojawić. 

Kontrola, kontrola, kontrola 

Kontrolowanie drugiej osoby to coś, co narcystyczne osoby kochają. A przecież wiadomo, że szybciej odzyska Ciebie, niż znajdzie nową miłość. Nowa osoba, którą będzie musiał sobie podporządkować, kontra Ty, którą tylko będzie musiał udobruchać prezentami i czułymi gestami i ewentualnie ze ściskiem w gardle przeprosić. Oczywiście, jeśli to nie przejdzie, to wejdzie dużo mocniejszy kaliber – szantaż i groźby. Pamiętaj, że takie osoby są jak najbardziej do tego zdolne.

Zrywanie i wracanie to dla niego norma 

Dla Ciebie to bawienie się ludzkimi uczuciami. Zastanawiasz się pewnie jak tak można, przecież Ty nigdy nie zrobiłabyś czegoś takiego. Więc dla niego to nic takiego. On nie myśli w takich kategoriach. Dla niego to forma rozrywki, może nawet uzależnienia. Coś w stylu niebezpiecznej gry hazardowej. Tak po prostu działa jego natura. Porzuca jedną ofiarę, żeby zdobyć następną, ale… Czy narcyz wraca do ofiary, którą wcześniej porzucił? Zdecydowanie. W końcu on chce stawiać warunki. Zdobywając byłe partnerki karmi swoje ego, w końcu, jeśli poddała mu się na nowo kobieta, którą rzucił, lub która od niego odeszła, to przecież nie oprze się już żadna! 

POLECAMY RÓWNIEŻ:  Jak rozpoznać zdradę żony? Sprawdź czy dotyczy to Ciebie

Może chcieć Cię dorzucić do „grupki kochanek” 

Jak już wyżej wspomniałem, typ narcyza powracającego ma swoje zaplecze pań, do których wraca, a które go zawsze przyjmują z otwartymi ramionami. Uważaj, żeby nie chciał rzucić Cię na głęboką wodę i nie próbował wmanewrować Cię w układ z innymi kobietami. Pamiętaj, że może nadal się z nimi spotykać. Czy narcyz wraca do wszystkich kobiet z przeszłości? Tak, do tych, które go przyjmują z otwartymi ramionami, to tak. 

Kiedy narcyz odpuszcza? 

Już nie musisz zastanawiać się, czy narcyz wraca, bo doskonale wiesz, że tak. Twoją głowę zaprzątają inne myśli. Czy to będzie trwało już zawsze, że ten toksyczny człowiek będzie wchodził do mojego życia i tak po prostu z niego wychodził? Czy to się kiedyś skończy?
Tak naprawdę, jeśli chcesz przerwać tę relację, to nie możesz czekać na jego ruch. Ten mężczyzna to typ nieprzewidywalny robi co chce i kiedy chce. Nie można mu ufać. Jeśli chcesz coś z tym zrobić, to musisz być konsekwentnie dążyć do braku jakiegokolwiek kontaktu z nim. To jest kluczowe w tym momencie. Nie kontaktuj się z nim, spróbuj w miarę możliwości nie chodzić w miejsca, w których mogłabyś go spotkać, zadbaj o siebie.
Nic nie mogę zagwarantować, bo wszystko zależy od reakcji narcyza, a ona jak już wiesz, może być naprawdę różna, ale jedno jest pewne, sama osiągniesz spokój wewnętrzny i zaczniesz żyć trochę inaczej niż do tej pory.